Symns

Riverside High senior Jasmine Symns, shown in a regular season game this winter, was named as a first-team all-Mountain State Athletic Conference choice this week.

Following are the All-Mountain State Athletic Conference girls and boys basketball teams for 2019-20 (as provided by the Charleston Gazette-Mail):

Girls

Coaches of the year — Gary Greene, South Charleston; Scott Cozzens, Parkersburg

Player of the year — Kalissa Lacy, George Washington

First team

Bre Wilson, Parkersburg; Myra Cuffee, South Charleston; Liz Cadle, Woodrow Wilson; Maliha Witten, South Charleston; Autumn Lewis, Cabell Midland; Jasmine Symns, Riverside; Lauren Harmison, George Washington; Aleea Crites, Parkersburg; Alezha Turner, Huntington

Second team

Victoria Staunton, Woodrow Wilson; Kaiti Swann, Huntington; Rylee Allie, Cabell Midland; Natalyia Sayles, Capital; Vivian Ho, George Washington; Brea Saunders, Spring Valley; Maddi Leggett, Parkersburg; KK Potter, Cabell Midland

Special honorable mention

Nadia Legros, Hurricane; Sidney Meredith, Spring Valley; Kiersten Eggleston, St. Albans; Madison Slash, Huntington; Genevieve Potter, South Charleston; Jamara Walton, Woodrow Wilson; Kristen Lowers, Parkersburg; Jayda Allie, Cabell Midland

Honorable mention

Cloey Frantz, Woodrow Wilson; Mia Terry, South Charleston; B.B. Clark, St. Albans; LaTahia Jackson, Huntington; Talayah Boxley, Capital; Mary Lyle Smith, George Washington; Maggie Odour, Hurricane; Jazmyn Wheeler, Cabell Midland; Hallie Bailey, Spring Valley; Alanna McKenzie, Riverside; Sierra Mason, Parkersburg

Boys

Coach of the year — J.J. Martin, Cabell Midland

Player of the year — CJ Meredith, Spring Valley

First team

Chandler Schmidt, Cabell Midland; Mason Pinkett, George Washington; Richard Law, Woodrow Wilson; Austin Dearing, Hurricane; Amare Smith, Huntington; Karrington Hill, Capital; Sam Potts, Parkersburg; Quaysean Sutton, South Charleston

Second team

Ben Gilliam, Woodrow Wilson; K.K. Siebert, Cabell Midland; Javante Elzy, Riverside; Jaimelle Claytor, St. Albans; Kerion Martin, Capital; Rodney Toler, St. Albans; Corbin Page, Spring Valley; Daimarquis Brooks, Capital

Special honorable mention

Dominic Schmidt, Cabell Midland; Evan Hughes, George Washington; Alex Yoakum, George Washington; Eli Archer, Huntington; Torin Lochow, Huntington; Noah Umpleby, Parkersburg; D.J. Johnson, South Charleston; Ayden Ince, Woodrow Wilson

Honorable mention

Palmer Riggio, Cabell Midland; De'Mahjae Clark, Capital; William Gabbert, George Washington; Joseph Patterson, Huntington; Austin Womack, Hurricane; Jeremiah Mason, Riverside; Ethan Clay, St. Albans; Chase Maynard, Spring Valley; Maddex McMillen, Woodrow Wilson

This Week's Circulars

Recommended for you